KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH


PODZIĘKOWANIE





Drożdżówka Pani HELENY


W dniu 1 października 2020 roku w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie gościły przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Witowie, które zaprezentowały jak zrobić pyszną drożdżówkę. Były to Panie : Halina Pietrzak i Emilia Wożniak. Pokaz jak zrobić tę drożdżówkę na filmiku.
A oto składniki na Drożdżówkę Heleny z KGW Witowo:

- 20 dkg drożdży,

- ½ litra mleka,

- 1,5 kg mąki, 

- 1 szklanka cukru,

- 1 torebka cukru waniliowego,

- 6-:-7 jajek,

- olej rzepakowy 50 ml,

- ½ kostki margaryny palma,

- szczypta soli .

UDANYCH WYPIEKÓW ...SMACZNEGO.


#Gaszynchallenge  KGW Witowo


Dziękujemy za nominacje koła KGW z gminy Topólka.
Nominujemy:
- KGW Stróżewo
- P P Ś-ki z gminy Topólka


Franek walczy ze śmiertelną chorobą❗️
Ratujmy go, nim będzie za późno!

Życie małego Franka zależy od 10 milionów złotych. Pomóżmy je zebrać

Franek ma kilka miesięcy i cierpi na SMA - chorobę, która powoduje śmierć neuronów, odpowiedzialnych za pracę mięśni. Jedynym ratunkiem dla chłopca jest kosztowna terapia w Stanach Zjednoczonych. Rodzice robią wszystko, by zebrać pieniądze. - Strach jest cały czas, ale w tej chwili jest więcej nadziei - powiedziała mama Frania.
Czytaj więcej na: https://dziendobry.tvn.pl/a/franek-jego-zycie-zale...


„Urodziny papieża w moim domu”


"Urodziny Papieża w moim domu."- pod tym hasłem Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zachęcał mieszkańców Kujaw do udziału w konkursie związanym z obchodami 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II - patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Dla przypomnienia tej szczególnej atmosfery z tamtych lat, która towarzyszyła przyjazdom Jana Pawła II do naszego regionu (6 i 7 czerwca 1991 roku do Włocławka, 7 czerwca 1999 roku do Bydgoszczy i Torunia) mieszkańcy województwa udekorowali flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okna budynków, domy, podwórka, ogrody, osiedla i ulice.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich - Witowo podjęły decyzję o udziale w tym konkursie. Efekt wspólnej pracy wygląda następująco.




Inicjatywa wsparcia pracowników służby zdrowia w walce z koronawirusem.






WALENTYNKI 2019



Dzień Walentynek jest celebrowany również przez Panie z kół gospodyń wiejskich. W swoim damskim gronie, spędziły wieczór przygotowując walentynkowe babeczki oraz prezentując znane im najpopularniejsze cytaty, aforyzmy i wiersze o miłości. Dyskutowały również o genezie święta zakochanych i jego patronie-św. Walentym. Panie wymieniały się informacjami o jego życiu i działalności. sporo czasu upłynęło na dyskusji związanej z tym, jak zmieniały się zwyczaje obchodzenia Walentynek na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.
Spotkanie zakończyło się zaśpiewaniem kilku ulubionych utworów o miłości.


100 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


"Polsko, nie jesteś już niewolnicą!

Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem

Na którym z lochu, co był twą stolicą

Lat sto, swym własnym dźwignąłeś się duchem"

                                                     Leopold Staff


          Do działań upamiętniających obchody stulecia niepodległości Koło Gospodyń Wiejskich w Witowie przystąpiło już w sierpniu 2018 roku. W ramach wakacyjnych zajęć z dziećmi panie przygotowały razem z nimi "narodowe" babeczki. Następnie uczestnicy warsztatów rysowali symbole narodowe, a potem je malowali.

          W listopadzie członkowie KGW w Witowie zorganizowały spotkanie poświęcone 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W biało-czerwonej scenerii wysłuchały prelekcji pt. " Droga Polski do niepodległości". Całość uroczystości dopełniło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

           Panie miło spędziły czas.


"Kobieta wiejska potęgą jest i basta"


27.10.2018 roku o godzinie 11.oo w murach świetlicy wiejskiej w Niegibalicach zgromadzili się zaproszeni goście oraz panie z KGW z terenu powiatu radziejowskiego, aby świętować  Międzynarodowy Dzień Kobiety Wiejskiej.    

  Podczas swojego wystąpienia Urszula Wojtasik zapoznała wszystkich zebranych z obecną sytuacją kobiet na wsi.

  Uczestnicy doskonale bawili się oglądając tradycyjny Obrzęd kiszenia kapusty, który przypomniał zespół "Kujawioki od Dobrego".

  Dużo  śmiechu i wzruszenia dał oglądającym wytęp duetu - Alina Woźniak i Edward Wiliński, którzy przedstawili skecz "Przychodzi baba do lekarza" i śpiewali znana piosenki.

  Panie miały również okazję wysłuchać prelekcji o kosmetykach firmy Oriflame i skorzystać z zabiegów pielęgnacji dłoni.

  Przy okazji spotkania głos zabrała Katarzyna Trzaskowska z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - oddział z siedzibą w Głuszynku poinformowała o działalności koła.

  Jesienna sceneria, dźwięki kapeli, doskonała muzyka, wspólne śpiewanie znanych i lubianych piosenek oraz wyśmienite potrawy przygotowane przez panie z KGW Niegibalice - Witowo - Morzyce wprawiły zgromadzonych w znakomity nastrój. Biesiada trwała do późnych godzin popołudniowych.

   Mamy nadzieję, że tego typu święto na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w gminie Bytoń.



prev next






"Witowo na Ludowo"


Pęd ku nowoczesności powoduje, że zapominamy o tradycji, o starych potrawach, piosenkach i przedmiotach, które kiedyś stanowiły wystrój naszych domów i ułatwiały naszym ojcom pracę. Dlatego też, Koło Gospodyń Wiejskich w Witowie stworzyło namiastkę tamtych czasów. Panie ochoczo zabrały się do pracy, poświęcając swój wolny czas, aby 07.07.2018 r. o godz. 14.00 w remizie OSP Witowo powitać gości w myśl powiedzenia: „…czym chata bogata…”.

Korzystając z uprzejmości p. Wiesława Drąga, miejscowego kolekcjonera antyków, nasza remiza została udekorowana starymi meblami i przedmiotami codziennego użytku – taki mini skansen.

Swój kącik miały także panie hafciarki: Halina Pietrzak i Beata Witkowska, które pokazały jakie „cuda” można zrobić szydełkiem i drutami. Urokowi naszej „chaty wiejskiej” dodały z pewnością obrazy namalowane i wystawione przez p. Zenobię Skibińską z Bronisławia.

Było też stoisko z serami, pani Moniki Przychodzkiej z Plebanki. gdzie można było spróbować i kupić różne gatunki.

Impreza zaczęła się od powitania gości przez p. dyrektor WCKBP w Bytoniu – Renatę Szymborską i przewodniczącą KGW Witowo – Emilię Woźniak.

Z utworu „Legenda o Witowie” przeczytanym przez Bogumiłę Umerle nasi widzowie mogli dowiedzieć się jak powstała nazwa naszej miejscowości.

Z ludowymi pieśniami wystąpił zespół folklorystyczny „Piotrkowianie” z Piotrkowa Kuj. Za piękny występ, zostali nagrodzeni gromkimi brawami z prośbą o bis.

Były także wiersze w wykonaniu Jadwigi Paliwody i Mirosławy Benedykcińskiej. Z pięknie przeczytanego przez Urszulę Wojtasik utworu „Motyw kujawski” Franciszka Becińskiego, dowiedzieliśmy się co oznaczają poszczególne litery w słowie ŻUR:

Ż – jak mąka żytnia,

U – jak ukisić,

R – jak rozrobić.

Na koniec panie z koła przygotowały i zaśpiewały cztery piosenki przy akompaniamencie akordeonu, na którym grała p. Mirosława Benedykcińska.

Po części artystycznej, goście zostali poproszeni do degustacji potraw przygotowanych przez członkinie koła. Można było skosztować: żur, chłodnik kujawski, kluski z serem, schabowe, ziemniaki z koperkiem, skrzydełka w potrawce, smalec, ogórki kiszone. Były deski z wędlinami, placki na sodce i kwaśnym mleku, bułeczki, ciasto. Jak za starych czasów pragnienie można było ugasić podpiwkiem, zsiadłym mlekiem, kawą zbożową, miętą. Z tej imprezy na pewno nikt nie odszedł głodny.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Witowa do czynnego udziału w naszych spotkaniach, jak również do podziwiania obrazu, którym zostałyśmy obdarowane przez goszczącą u nas artystkę p. Zenobię Skibińską.




prev next

Połączyły je wspólne pasje i marzenia


Po latach przerwy, z inicjatywy Pani Sołtys Bożeny Kurant, 15 czerwca 2015 roku reaktywowano Koło Gospodyń Wiejskich w Witowie.

  Życie na wsi nie jest proste, zawsze jest coś do zrobienia, więc wygospodarować wolny czas nie jest łatwo. Tego trudu podjęło się 12 pań, które zapisały się do koła.

   Kierownictwo nad nimi objęła Emilia Woźniak. Pierwszym dużym wyzwaniem było przygotowanie „Stołu Wielkanocnego” w Wiejskim Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Bytoniu/WCKBP w Bytoniu /. Panie bardzo zaangażowały się w to przedsięwzięcie, a efekty pracy mogliśmy obejrzeć na stole.

   Dzięki malarskim zdolnościom Emilii Woźniak, Haliny Pietrzak, Beaty i Elżbiety Witkowskich figura św. Floriana, która stoi przed remizą w Witowie została odmalowana. Były więc panie kucharkami, malarkami, teraz czas na aktorstwo.

   Sześć pań postanowiło spróbować swoich umiejętności i wystąpić w przedstawieniu „Czerwony Kapturek”. „Premiera” odbyła się na Dzień Dziecka w 2016 r. w szkole Podstawowej w Morzycach, a później w Publicznym Przedszkolu w Piotrkowie Kuj. W rolę Czerwonego Kapturka wcieliła się Beata Witkowska, mamy – Bożena Kurant, babci – Halina Pietrzak, myśliwego – Krystyna Majchrzak, wilka – Emilia Woźniak, narratora – Urszula Wojtasik. Burza oklasków była najlepszą formą zapłaty za nasz trud. Były życzenia z okazji „Dnia Dziecka” i słodki upominek. Wójt Gminy Bytoń – Artur Ruciński obejrzał nasze przedstawienie. Może teraz trzeba pomyśleć o kabarecie? Dla chętnego nic trudnego.

   Kulinarną i sentymentalną podróżą było uczestnictwo w dwóch ostatnich edycjach konkursu „Od zakwasu do żurku kujawskiego”. Jest czym się pochwalić, bo w IX edycji II miejsce w produktach pochodzenia zwierzęcego zajęła Beata Witkowska za „Nadziunko”, a III miejsce – Janusz Witkowski za „Miód z ziół kujawskich”. W produktach pochodzenia roślinnego I miejsce Beata Witkowska – „Ciastka maszynkowe”. W ostatniej X edycji konkursu posypały się znów nagrody: II miejsce w produktach pochodzenia zwierzęcego zdobyła Bożena Kurant za „Smalec ze skręconych skwarków”. Wyróżnienie w produktach pochodzenia roślinnego zdobyła Beata Witkowska za „Mojdę”.

Tak minął rok, a później jak z górki, coraz więcej pomysłów.

Uczestniczyłyśmy w różnych pokazach, festynach, warsztatach takich jak:

  • konkurs żuru kujawskiego w Brześciu Kuj,
  • festynie w Morzycach (sprzedaż ciasta),
  • udział w III Festiwalu Kuchni Kujawskiej w Lubrańcu z czerniną,
  • udział w jarmarkach adwentowych,
  • udział w akcji „Słodki upominek” przed świętami,
  • udział w Dniu Wolontariatu,
  • wspólne spotkania Kół Gospodyń w gminie z okazji „Dnia Kobiet”,
  • warsztaty kulinarne dla dzieci w WCKBP w Bytoniu,
  • uczestnictwo i zajęcie II miejsca w konkursie zorganizowanym przez Klub Łęg we Włocławku za przygotowanie żuru – zajęcie II miejsca w konkursie na Palmę Wielkanocną wykonaną przez Emilię Woźniak,
  • udział i III miejsce w Turnieju Gmin Gospodyń w Płowcach,
  • udział w warsztatach kulinarnych w gospodarstwie agroturystycznym u p. Kowalskich w Stefanowie.
  •   Panie z KGW Witowo dziękują Ochotniczej Straży Pożarnej w Witowie za możliwości korzystania z remizy, odwdzięczając się corocznym sprzątaniem remizy, a także pomalowaniem blatów stołów znajdujących się w remizie. 

      Współpraca między sąsiednimi kołami układa się bardzo dobrze, zapraszamy się na różne spotkania. Utrzymujemy kontakt z wieloma KGW z powiatu radziejowskiego i włocławskiego m.in. z KGW Morzyce, KGW Niegibalice, a także KGW Byczyna Kol. gmina Dobre. Gościliśmy panie z KGW z Morzyc i Niegibalic na: „Święcie Dyni i Cukinii”. Zorganizowałyśmy spotkanie dla mieszkańców Witowa i sąsiednich miejscowości pod tytułem „Smacznie Zdrowo Kolorowo”.

    Grono naszych pań należących do KGW Witowo liczy teraz 21 osób.

    Przewodnicząca: Emilia Woźniak

    Zastępca: Mirosława Benedykcińska

    Skarbnik: Bożena Kurant

    Sekretarz: Beata Witkowska

    Benedykcińska Beata

    Danielak Andżelika

    Gąsiorowska Alina

    Gralak Beata

    Gutowska Agnieszka

    Jarmuż Krystyna

    Kostrzewska Sylwia

    Kręplewska Małgorzata

    Krzymianowska Katrzyna

    Maciejewska Hanna

    Majchrzak Krystyna

    Umerle Bogumiła

    Paliwoda Jadwiga

    Pietrzak Halina

    Siekielska Elżbieta

    Wojtasik Urszula

    Żychlińska Anna